O anketě

 
 

Základní informace

 

Anketou Strom roku chceme podpořit aktivní lidi v péči o stromy v jejich okolí a představit veřejnosti zajímavé stromy s jejich příběhy.

Celostátní anketu Strom roku pořádáme od roku 2002. Od té doby jsme obdrželi už celkem 1 378 návrhů stromů a do finále postoupilo 204 stromů. Do zpoplatněného hlasování se zapojilo více než 707 tisíc lidí a výtěžek putující na výsadbu a ochranu stromů přesáhl 2,7 milionu korun.

 

Jak anketa probíhá?

 

Anketa začíná s příchodem jara - 21. března. Až do 30. dubna přijímáme návrhy stromů, ze kterých odborná porota vybírá 12 finalistů.

Porotci kromě dvanácti finalistů vybírají i stromy, kterým udělí čestný titul Strom hrdina. Jedná se o symbolické ocenění stromům, které přežívají v nepříznivých  odmínkách, které ohrožuje pokácení, vandalismus nebo jiná lidská činnost.

Od 17. června až do 25. září se rozhoduje o vítězi v online hlasování.

Vyhlášení výsledků se koná začátkem října roku 2019. Vítězný Strom roku vyhrává poukaz na arboristické ošetření od firmy Prostrom Bohemia a postupuje do mezinárodní soutěže Evropský strom roku.

 

Putovní výstava fotografií Za Stromy roku

 

Od roku 2006 vytváříme ke každému ročníku ankety výstavu velkoformátových fotografií finálových stromů, kterou bezplatně půjčujeme organizacím po celé republice (hrady, zoo, informační centra, městské úřady, knihovny, galerie, muzea atd.).

Chcete u vás fotky stromů vystavit? Informujte se o možnostech zapůjčení výstavy u Andrei Krůpové. Na náhledy jednotlivých výstav se můžete podívat zde.

 

Evropský strom roku

 

Myšlenku ankety Strom roku úspěšně přenášíme do dalších evropských zemí. Vítězové národních kol pak každým rokem mezi sebou soutěží v internetovém hlasování Evropský strom roku. Více informací na www.treeoftheyear.org.