O anketě

 
 

Co se právě děje?

 

V tuto chvíli můžete posílat hlasy 12 finalistům, z nichž se jeden stane Stromem roku 2022. 

Hlasujte pro svůj oblíbený strom!
 

 

Co je smyslem ankety?

 

Anketou Strom roku chceme podpořit aktivní lidi v péči o stromy v jejich okolí a představit veřejnosti zajímavé stromy s jejich příběhy. Jejím generálním partnerem je minerální voda Ondrášovka.

Na českou anketu Strom roku navazujeme od r. 2011 anketou Evropský strom roku, do které se v roce 2022 zapojilo už 16 zemí. Výsadbu a péči o stromy dlouhodobě rozvíjíme také grantovými programy podporovanými našimi dárci (např. Zelené oázy).

V roce 2019 jsme přišli s iniciativou Sázíme budoucnost, která propojuje všechny, kdo chtějí sázet stromy nebo o ně pečovat. Jejím spoluiniciátorem je Ministerstvo životního prostředí.

Celostátní anketu Strom roku pořádáme od roku 2002. Od té doby jsme obdrželi už celkem 1 608 návrhů stromů a do finále postoupilo 240 stromů. Do hlasování se zapojilo již 736 tisíc lidí, získali jsme přes 3 miliony korun a tento výtěžek putoval na výsadbu a ochranu stromů.

 

Jak anketa probíhá?

 

Nový ročník ankety začíná v den následující po vyhlášení vítěze letošního ročníku.

Přihlášky stromů budeme opět přijímat po vyhlášení letošního vítěze
od 22. září 2022.

Porotci kromě dvanácti finalistů vybírají i stromy, kterým udělí čestný titul Strom hrdina. Jedná se o symbolické ocenění stromům, které přežívají v nepříznivých podmínkách, ohrožuje je kácení, vandalismus nebo jiná lidská činnost.

Od 20. června až do 11. září se rozhoduje o vítězi ve zpoplatněném hlasování. Získané prostředky putují na nové výsadby a ošetření stromů.  Podpořit strom je možné dvěma způsoby, prostřednictvím DMS a online na www.stromroku.cz.

Vyhlášení výsledků se bude konat 21. září 2022 na brněnské Hvězdárně a planetáriu. Vítězný Strom roku vyhrává poukaz na arboristické ošetření od firmy Prostrom Bohemia a postupuje do mezinárodní soutěže Evropský strom roku.

 

Cena Ondrášovky

 

Minerální voda Ondrášovka, generální partner ankety Strom roku, letos podpoří speciální cenou ve výši 50 000 Kč jeden projekt,
který nejvíce zaujme porotu.

Chcete-li se zapojit, připravte si krátký popis projektu, který byste v případě výhry realizovali v lokalitě vámi přihlášeného stromu, a vyplňte v nominačním formuláři vyplňte část „Cena Ondrášovky“.

Jaké projekty můžete přihlásit? Co bude porota hodnotit?
​Přečtěte si podrobná pravidla soutěže.

Vítěz bude vybírán ze všech přihlášených projektů, nezáleží na tom, zda nominovaný strom postoupí do finále
ankety Strom roku. Výsledek zveřejníme nejpozději 30. června 2022.

Soutěž o Cenu Ondrášovky je nepovinná. Díky této soutěží máte možnost získat pro vaši komunitu od Ondrášovky další finanční prostředky.

Stromy hrdinové

 

Chceme upozorňovat nejen na staré a významné stromy, ale přilákat zájem také o ty, které přežívají v nepříznivých podmínkách, ohrožuje je pokácení, vandalismus nebo jiná nežádoucí lidská činnost.

Proto vedle finálových příběhů naše porota vybírá a uděluje čestný titul Strom hrdina. V loňském ročníku jsme jich ocenili pět. Prohlédněte si jejich příběhy.

Stromy hrdinové 2022
Stromy hrdinové 2021
Stromy hrdinové 2020
Stromy hrdinové 2019 
Putovní výstava fotografií Za Stromy roku

 

Od roku 2006 vytváříme ke každému ročníku ankety výstavu velkoformátových posterů s fotografiemi finálových stromů, kterou bezplatně půjčujeme organizacím po celé republice (hrady, zoo, informační centra, městské úřady, knihovny, galerie, muzea atd.).

Chcete u vás fotky stromů vystavit? Informace o možnostech zapůjčení výstavy vám ráda sdělí Silvie Zeinerová Sanža. Na náhledy jednotlivých výstav se můžete podívat zde.

   

Evropský strom roku

 

Myšlenku ankety Strom roku úspěšně přenášíme do dalších evropských zemí. Vítězové národních kol pak každým rokem mezi sebou soutěží v internetovém hlasování Evropský strom roku. Více informací na www.treeoftheyear.org.

Odborná porota

 

„Stromy jsou součástí mého života od dětství až po profesní současnost a vztah k nim vnímám jako projev naší schopnosti dívat se dál a přežít.“

Dagmar Fetterová, členka poroty Strom roku 2021

Pořadatel
 
Pod záštitou
 
Generální partner
 
Partneři ankety
 
Partneři vyhlášení
 
Mediální partneři
 

Newsletter

Chcete mít vždy zprávy čerstvé jako vítr ve větvích, šťavnaté jako právě dozrálá jablíčka a důležité stejně jako stromy pro naši krajinu?

Odebírejte náš newsletter!

Odebírat