O anketě

 
 

Co je smyslem ankety?

 

Anketou Strom roku chceme podpořit aktivní lidi v péči o stromy v jejich okolí a představit veřejnosti zajímavé stromy s jejich příběhy.

Anketa Strom roku je součástí iniciativy Sázíme budoucnost, která propojuje všechny, kterým není lhostejné naše životní prostředí. Zapojit se může každý, kdo pro to chce něco udělat. Ať už vysadit strom nebo o něj pečovat.

Celostátní anketu Strom roku pořádáme od roku 2002. Od té doby jsme obdrželi už celkem 1 531 návrhů stromů a do finále postoupilo 228 stromů. Do hlasování se zapojilo již 729 tisíc lidí, získali jsme téměř 2,8 milionu korun a tento výtěžek putoval na výsadbu a ochranu stromů.

 

Jak anketa probíhá?

 

Anketa začíná chvíli před příchodem jara – 1. března. Až do 30. dubna, který je zároveň Dnem Země, přijímáme Přihlásit stromů. Z nich odborná porota následně vybere 12 finalistů.

Porotci kromě dvanácti finalistů vybírají i stromy, kterým udělí čestný titul Strom hrdina. Jedná se o symbolické ocenění stromům, které přežívají v nepříznivých podmínkách, ohrožuje je kácení, vandalismus nebo jiná lidská činnost.

Od 21. června až do 12. září se rozhoduje o vítězi ve zpoplatněném hlasování. Získané prostředky putují na nové výsadby a ošetření stromů.  Podpořit strom je možné dvěma způsoby, prostřednictvím DMS a online na www.stromroku.cz.

Vyhlášení výsledků se koná 20. září 2021. Vítězný Strom roku vyhrává poukaz na arboristické ošetření od firmy Prostrom Bohemia a postupuje do mezinárodní soutěže Evropský strom roku.

 

Stromy hrdinové

 

Chceme upozorňovat nejen na staré a významné stromy, ale přilákat zájem také o ty, které přežívají v nepříznivých podmínkách, ohrožuje je pokácení, vandalismus nebo jiná nežádoucí lidská činnost.

Proto vedle finálových příběhů naše porota vybírá a uděluje čestný titul Strom hrdina. V loňském ročníku jsme jich ocenili pět. Prohlédněte si jejich příběhy.

 
Putovní výstava fotografií Za Stromy roku

 

Od roku 2006 vytváříme ke každému ročníku ankety výstavu velkoformátových fotografií finálových stromů, kterou bezplatně půjčujeme organizacím po celé republice (hrady, zoo, informační centra, městské úřady, knihovny, galerie, muzea atd.).

Chcete u vás fotky stromů vystavit? Informace o možnostech zapůjčení výstavy vám ráda sdělí Silvie Zeinerová Sanža. Na náhledy jednotlivých výstav se můžete podívat zde.

   

Evropský strom roku

 

Myšlenku ankety Strom roku úspěšně přenášíme do dalších evropských zemí. Vítězové národních kol pak každým rokem mezi sebou soutěží v internetovém hlasování Evropský strom roku. Více informací na www.treeoftheyear.org.

Odborná porota

 

„Stromy jsou součástí mého života od dětství až po profesní současnost a vztah k nim vnímám jako projev naší schopnosti dívat se dál a přežít.“

Dagmar Fetterová, členka poroty Strom roku 2021

Pořadatel
 
Pod záštitou
 
Generální partner
 
Partneři
 
Partneři vyhlášení
 
Mediální partneři
 
Vložte bezpečnostní kód:
 Security code