Zpívající lípa se dočkala ozdravné kúry. Ošetřil ji stromolezec

 
28.7.2022

Památná lípa stará 700 let patří svým více než stometrovým obvodem mezi nejmohutnější české stromy, do dutiny v jejím kmeni se bez potíží vejde hlouček lidí. Oblíbená dřevina je jubilejním 20. Stromem roku, jejího nástupce můžou lidé vybírat z dvanáctky finalistů do 11. září 2022 na www.stromroku.cz. 

„Na začátku hlasování v anketě Strom roku 2021 se mladé návštěvnice u lípy ptaly, co z toho ten strom bude mít, když pošlou dárcovskou DMS zprávu, jestli jakoby pojede do lázní. Tak děvčata, dnes se lípa dočkala slíbené lázně a ozdravné kúry nejen její kůry,“ uvedla majitelka lípy Veronika Dvořáčková. Ošetření lípy se rozhodla pojmout jako malou společenskou událost. Pro návštěvníky přichystala ledový lipový čaj usušený z květů Zpívající lípy a také výstavu děl dětí i dospělých ze soutěže „Lípa mýma očima“.

Odborné ošetření a kontrola zdravotního stavu stromu je hlavní výhrou ankety. „Jsme velmi rádi, že můžeme být součástí projektu, který motivuje širokou veřejnost k zájmu o cenné a zajímavé stromy. Zároveň tak můžeme přispět k tomu, aby tyto krásné stromy po ošetření těšily a obohacovaly okolí ještě mnoho let,“ popisuje stromolezec Zdeněk Kovářík z firmy PROSTROM Bohemia, která je již 12 let partnerem ankety a hlavní cenu vítězi věnuje. Lípu ošetřil spolu s arboristou Martinem Němcem, který se o lípu stará již od roku 1986.

Loňská vítězka Stromu roku není jediná, kdo se ošetření dočká. „Hlasováním lidé přispívají do sbírky, z níž si mohou i ostatní finalisté ankety a Stromy hrdinové požádat o prostředky na ošetření přihlášených stromů nebo o příspěvek na nové výsadby v okolí. Peníze tak putují zpět ke komunitám a přírodě. Během 20 let ankety se vybralo již přes 3 miliony korun. Strom roku není jen o soutěžení, ale hlavně o ochraně českého přírodního dědictví a sázení budoucnosti toho příštího,“ uzavírá koordinátorka ankety Strom roku Silvie Zeinerová Sanža.

Newsletter

Chcete mít vždy zprávy čerstvé jako vítr ve větvích, šťavnaté jako právě dozrálá jablíčka a důležité stejně jako stromy pro naši krajinu?

Odebírejte náš newsletter!

Odebírat