App

Známe finalisty Stromu roku 2022

 
11.5.2022

Vedle hlavní soutěžní kategorie porotci vybrali i pětici nesoutěžních Stromů hrdinů – dřevin, které ohrožuje lidská činnost nebo čelí nepříznivým podmínkám. Projekt na záchranu skupiny starých lip v Kostelci na Hané porotci ocenili také Cenou Ondrášovky ve výši 50 000 korun. Hlasování pro stromy začíná 20. června, více informací lidé najdou na www.stromroku.cz

„Mezi dvanáctkou soutěžících letos najdeme hned čtyři ovocné stromy – Bartákovu třešeň z Hostěnic u Brna a tři hrušně: Prajzovskou hrušku z Hostišové na Zlínsku, Hrušeň hniličku z Drásova u Příbrami a Sousedskou hrušku z Kralic nad Oslavou. Proti nim soutěží tři lípy: nejstarší a zároveň nejmohutnější strom letošní soutěže – 475letá Bratrská lípa z Kunvaldu s obvodem více jak 9 metrů; v pořadí druhý stromový senior: 275letá Vorařská lípa z Rychnovska; a na opačném pólu teprve 86letá Lípa osudu z Chvalkovic na Hané. Finálový tucet doplňuje Majestátní dub pod Šumnou rostoucí na Chomutovsku, Jinan na brněnském Mendlově náměstí, javor z Komni přezdívaný Tajemný hradní pán, Popovská bříza ze zaniklé obce na Jáchymovsku a Javor babyka v Ústí nad Orlicí. Během hlasování ale nehraje až takovou roli vzhled nebo stáří stromu, ale síla místní komunity, která za svým favoritem stojí,“ vysvětluje koordinátorka ankety Silvie Zeinerová Sanža z Nadace Partnerství.

Podívejte se na podrobný přehled finalistů a Stromů hrdinů

Nejvíce nominací letos dorazilo z Jihomoravského kraje – celkem 21, z toho 10 přímo z Brna. Druhý nejsilnější byl Olomoucký kraj s 8 přihláškami, následuje Středočeský s 5 a Pardubický se 4 stromy. Ostatní kraje dodaly od jedné do tří nominací. Na letošní novinku – Cenu Ondrášovky, se sešlo 12 projektů ze 7 krajů. Lidé totiž vedle nominací mohli podávat i návrhy na projekt na ošetření přihlášeného stromu či jeho okolí, úpravu okolí stromu nebo na výsadbu v lokalitě stromu.

Historicky prvním vítězem této ceny je lípa s přízviskem Kostelecké krbál, která zároveň získala i titul Strom hrdina. V jejím okolí budou zachráněny čtyři staré lípy velkolisté, kterým hrozí poškození okolním porostem „Velice mě potěšilo, že právě tento projekt dostal od poroty nejvíce hlasů a stal se tak absolutním vítězem prvního ročníku soutěže o Cenu Ondrášovky. Ukazuje se, že i v tak malé obci lze připravit ekologický projekt, který umožní zlepšit naše životní prostředí a díky obnově sakrálního prvku u stromů určitě přispěje i k vytvoření místa pro setkávání místních,“  říká senior brand manažerka Ondrášovky Kateřina Ceralová. „A společná podpora takových aktivit je hlavním cílem naší vzájemné spolupráce s Nadací Partnerství,“ dodává. Čestný titul Strom hrdina si odnáší také Dolanská lípa, Strážce Svárovské aleje, Javor na Střížkově a Hrušeň z Vizovic. 

Finalisty i Stromy hrdiny v následujících týdnech čeká focení a společné setkání komunit. Zpoplatněné hlasování odstartuje na www.stromroku.cz 20. června a vítěze vyhlásí Nadace Partnerství o tři měsíce později 21. září v Brně. Strom s největší podporou veřejnosti získá odborné ošetření od firmy PROSTROM Bohemia zdarma a postoupí do zimního celoevropského kola.

Všechny finálové i hrdinské stromy se také budou moci přihlásit o speciální grant na ošetření a výsadbu stromů. Cílem výzvy financované z výtěžku ankety je navrácení prostředků vybraných při hlasování do míst, kde stromy rostou. Grantová výzva bude pro letošní finalisty a Stromy hrdiny otevřena na jaře 2023 v rámci iniciativy Sázíme budoucnost.

Odebírejte náš newsletter

Vložte bezpečnostní kód:
 Security code