11.6.2019

Zádvorská lepa 45 let ukrývala svědectví. Našli ho až stromolezci.

 
Díky vítězství v národní anketě Strom roku 2018 dostala Lípa svobody v Zádvoří jako sponzorský dar odborné ošetření od dlouholetého partnera ankety firmy PROSTROM Bohemia.

Během ošetření našli stromolezci přímo ve vrcholu koruny ve výšce téměř 20 metrů ukryté překvapení. Byla jím stará 1,5 metru vysoká májka, kterou na špičku stromu před 45 lety umístili chlapci ze Zádvoří. Pevné uchycení hlinikovým drátem ke kmeni bylo záměrné, aby májku nikdo ze sousedních vsí nevzal, tak jak to bývalo zvykem. To by byla velká ostuda, proto bylo použito uvázání na několika místech. Byla to poslední májka, která byla na strom umístěna, protože dále už tato tradice zanikla.Pamětník Jiří, který májku na strom uvazoval jako patnáctiletý, byl u zásahu přítomen a dopředu na tuto skutečnost upozornil. Dřevěná májka po celou dobu odolala povětrnostním vlivům a byla z jednoho místa i vidět. Drát byl již z části vrostlý i do stromu. Přesto se většinu drátů a torzo májky podařilo uvolnit. V daném místě byla ale na kmeni rána po úderu blesku, ke kterému přispělo množství kovových drátů na špičce stromu. Naštěstí je již rána zacelena, lípě se ulevilo a další poškození je minimalizováno. 

Odborníci všechny přítomné ujistili, že je lípa v dobré kondici a že kromě nadzemního vedení, které prochází přímo její korunou, ji do budoucna nic neohrožuje. Stejná firma pak provedla i nutný pravidelný ořez u památné Opatovické lípy v parku a ošetřili ještě několik stromů ve Velkých Opatovicích a okolních obcích.