Vyrážíme na Stromojízdu. Porota vybrala finálovou dvanáctku

 
15.6.2020

Do finále 19. ročníku ankety, za kterou stojí Nadace Partnerství, postoupila dvanáctka kandidátů z devíti krajů. Setkání s ambasadory finalistů v rámci tak zvané "Stromojízdy" začne 16. června. 

Porota letos vybírala z čtyřiapadesáti návrhů. „Kvůli obavám z nižšího zapojení veřejnosti do navrhování stromů jsme se letos rozhodli nominace o měsíc prodloužit. I díky tomu se nám nakonec sešlo krásných 54 tipů. Fakt, že se lidé nemohli scházet a domluvit se na hromadné nominaci, se projevil také větším počtem individuálních přihlášek,” popisuje průběh letošního ročníku koordinátorka ankety Silvie Zeinerová Sanža.

Na tradiční focení a setkání s ambasadory finalistů v rámci Stromojízdy se Nadace Partnerství vypraví 16. června. Během ní stromy profesionálně zachytí fotograf brněnského Národního divadla Marek Olbrzymek. Letošní Stromojízda bude rozdělena do dvou etap a skončí 2. července.

Hlasovat bude možné od 21. července do 11. října

V národní soutěži se letos bude moci hlasovat dvěma způsoby, prostřednictvím DMS a online na www.stromroku.cz. Klání o nejzajímavější strom odstartuje 21. července, kdy se na webových stránkách zobrazí profily všech finálových stromů a podrobné informace o hlasování. Lidé pro své favority budou moci hlasovat až do 11. října.

Vítězný Strom roku bude vyhlášen 20. října v Brně a získá odborné arboristické ošetření od firmy Prostrom Bohemia. Stejně jako předchozí vítězové bude reprezentovat Českou republiku v mezinárodním kole ankety Evropský strom roku. Tu letos poprvé v historii ovládl český unikát: Chudobínská borovice z břehu Vírské přehrady na Vysočině.

Výtěžek půjde na výsadbu a ochranu stromů

Celostátní anketu Strom roku pořádá Nadace Partnerství od roku 2002. Od té doby se do hlasování zapojilo více než 722 tisíc lidí a získali jsme přes 2,7 milionu korun. Tento výtěžek putoval na výsadbu a ochranu stromů. Anketa je součástí iniciativy Sázíme budoucnost, která propojuje všechny, kterým není lhostejné naše životní prostředí.

Finálová dvanáctka

Strom rodáků z Bystrého
Černá dáma z Valče
Praskoleská lípa
Hugo z Lednice
Jabloň u Lidmanů z Machova
Roškopovská babyka
Javor z Velké Lhoty
Lípa sv. Jana Nepomuckého z Českých Budějovic
Tisíciletá lípa z Janova
Jilm u gymnázia ve Vyškově
Lípy v Hřebenech
Otec lesů-Vrakodávný veledub z Žiželic

Odebírejte náš newsletter

Vložte bezpečnostní kód:
 Security code