App

Ve jménu Stromu roku

 
3.1.2022

Finalisté ankety Strom roku a stromy, kterým byl udělen titul Strom hrdina, si loni mohli poprvé zažádat o speciální grant na výsadby a ošetření stromů. Cílem speciální výzvy financované z výtěžku ankety je navrácení prostředků vybraných při hlasování do míst, kde finalisté soutěže a hrdinské stromy rostou.

Alej na počest Jabloně
 
Celkem 26 ovocných stromů starých odrůd bylo vysazeno v Machově na počest Stromu roku 2020, Jabloně u Lidmanů. Výsadbu nového stromořadí podél polní cesty zorganizovala Místní akční skupina Stolové hory, která jabloň do ankety také přihlásila. Desítky zdejších nadšenců včetně mnoha dětí posilněných moštem a štrúdlem přiložily ruku k dílu. Během dvou hodin tak vyrostla alej, jejíž plody v následujících letech budou potěšením nejen místním, ale i turistům. Po sázení došlo na opékání buřtů a vzpomínání na loňské prvenství jediného ovocného stromu v historii ankety Strom roku.

Studenti Česko-anglického gymnázia v Českých Budějovicích
 
Deset nových lip za Patronku plavců, patroni Lípy sv. Jana Nepomuckého, která se v anketě Strom roku 2020 umístila na 6. místě, vysázeli v městské části Suché Vrbné deset lip. Výsadbou to ale nekončí, o nové stromy se budou studenti také starat. „V rámci ekologického semináře budou o lípy nejen pečovat, ale také studovat, jak zarůstají jejich kmeny lišejníky, které jsou ukazatelem čistoty ovzduší v okolí. Přejeme si, aby se nové stromořadí stalo trvalou součástí města a za dlouhá desetiletí utvářely vzrostlé národní stromy i charakter parku,“ doplňuje organizátorka akce Nina Kubešová.

Obnova sadu na návsi
 
Náves v Praskolesích u Mrákotína je známá svou dominantou, dutou Prakoleskou lípou, který se v anketě Strom roku 2020 umístila na 5. místě. Vedle lípy se donedávna rozkládal ovocný sad, který však nebyl v dobré kondici a tak se místní rozhodli pro jeho revitalizaci. Staré stromy byly nahrazeny novými a v sadu i mimo něj bylo vysazeno 16 ovocných vysokokmenů starých českých odrůd a jedna lípa. Ta byla vysazena vedle lípy původní, která již dožívá a v budoucnu tak zaujme její místo.

A co vy?

Vysadili jste loni strom? Pokud ano, přidejte ho do interaktivní mapy na sazimebudoucnost.cz a staňte se součástí největší iniciativy, která chce výsadbou deseti milionů stromů zlepšit zdraví české krajiny a odolnost našich měst.

Registrovat výsadbu může každý, kdo od roku 2019 vysadil strom mimo les. Třeba i ten na vaší zahrádce. Zapojte se k dalším 48 tisícům lidí, kteří sází budoucnost!

Autor fotografií z Machova: Honza Bartoň

Odebírejte náš newsletter

Vložte bezpečnostní kód:
 Security code