Seznamte se s letošními finalisty. Porota vybrala finálovou dvanáctku

 
14.5.2021

Do finále 20. ročníku ankety, za kterou stojí Nadace Partnerství, postoupila dvanáctka kandidátů ze sedmi krajů. Setkání s ambasadory finalistů v rámci tak zvané "Stromojízdy" začne 27. května

Letošní novinkou je rozšíření Stromojízdy o setkání s navrhovateli stromů, kterým byl udělen čestný titul Strom hrdina. "Cílem ankety Strom roku je nejen upozornit na staré a významné stromy, ale také na ty, které ohrožuje lidská činnost. Tyto stromy potřebují nejen péči, ale i pozornost. V rámci letošního ročníku jsme se tedy rozhodli zařadit tyto stromy do Stromojízdy a zajistit jim publicitu, kterou si zaslouží," popisuje změny koordinátorka ankety Silvie Zeinerová Sanža.

Tradiční focení a setkání s ambasadory v rámci Stromojízdy bude letos rozděleno do tří etap a skončí 9. června. Stromy profesionálně zachytí fotografka Lucie Mojžíšová.

Porota letos vybírala z rekordních sedmasedmdesáti návrhů. 

Hlasovat bude možné od 21. června do 12. září

V národní soutěži se letos bude moci hlasovat dvěma způsoby, prostřednictvím DMS a online na www.stromroku.cz. Klání o nejzajímavější strom odstartuje 21. června, kdy se na webových stránkách zobrazí profily všech finálových stromů a podrobné informace o hlasování. Lidé pro své favority budou moci hlasovat až do 12. září.

Vítězný Strom roku bude vyhlášen 22. září v Brně a získá odborné arboristické ošetření od firmy Prostrom Bohemia. Stejně jako předchozí vítězové bude reprezentovat Českou republiku v mezinárodním kole ankety Evropský strom roku

Výtěžek půjde na výsadbu a ochranu stromů

Celostátní anketu Strom roku pořádá Nadace Partnerství od roku 2002. Od té doby se do hlasování zapojilo více než 729 tisíc lidí a získali jsme přes 2,8 milionu korun. Tento výtěžek putoval na výsadbu a ochranu stromů. 

Finálová dvanáctka:

Zpívající lípa, Telecí, Pardubický kraj
Lípa Kapucínka, Zlatá Koruna, Jihočeský kraj
Strážce Výštice, Olešník, Jihočeský kraj
Smrk ztepilý na ulici Ramešova, Brno, Jihomoravský kraj
Platan javorolistý, Praha 5 - Smíchov
Běleňská lípa, Malšín, Jihočeský kraj
Lípa pod Holým kopcem, Bohdalice, Jihomoravský kraj
Dolní popovská lípa, Jáchymov, Karlovarský kraj
Dubisko valašisko tvrdé, Kozlovice, Moravskoslezský kraj
Šmigula, Sivice, Jihomoravský kraj
Novoveská lípa, Nová Ves, Moravskoslezský kraj
Svatováclavský dub, Stochov, Středočeský kraj

Odebírejte náš newsletter

Vložte bezpečnostní kód:
 Security code