16.4.2019

Povězte jeho příběh ostatním. Nominace na Strom roku běží do konce dubna

 
Nominujte svůj strom nyní.

„Letošní přihlášky jsou velmi pestré. Prozatím se nám sešlo několik statných dubů, včetně 900-letého dubu Petra Bezruče, který se řadí mezi nejzachovalejší druhy tohoto stáří u nás. Nechybí také řada národních stromů – lip starých jedno i čtyři století. Porotci budou mít na výběr i z několika jehličnanů, mezi kterými je i Chudobínská borovice, která roste uprostřed Vírské přehrady na místě zatopené obce Chudobín. Nechybí ale i několik ovocných stromů, jako je památná hrušeň, višeň nebo třešeň,” odhaluje plejádu možných finalistů koordinátorka ankety Andrea Krůpová z Nadace Partnerství.

Navrhnout svého kandidáta do ankety Strom roku 2019 může kdokoli – jednotlivci, rodiny, sousedé, učitelé se školáky, spolky, sdružení i celé obce. Podle pořadatelů ankety se nemusí jednat o nejvyšší či nejstarší strom, hlavním kritériem úspěchu je příběh stromu a jeho spojení s místními lidmi.
 
Z došlých přihlášek odborná porota vybere v květnu celkem dvanáct finálových stromů, které zástupci Nadace Partnerství osobně navštíví.

Z těchto pak od června do září v online hlasování, které je novinkou letošního ročníku, lidé vyberou vítěze. Ten získá odborné ošetření od dlouholetého partnera soutěže PROSTROM Bohemia a bude reprezentovat barvy České republiky v zimním celoevropském kole. Partnerem letošního ročníku je společnost C&A.