Jak pečovat o stromy. Obecná pravidla

 
14.8.2020

Stromy nám poskytují stín, ochlazují okolí, pomáhají zadržovat vodu v krajině, chrání půdu před erozí, pohlcují hluk, filtrují prach, ukládají CO2 do dřevní hmoty, zvlhčují vzduch a poskytují domov pro mnoho organismů. Důležitá tedy není pouze jejich výsadba, ale i následná péče.

O strom se do jisté míry musíme starat po celou dobu jeho života, péče se však bude lišit podle stáří stromu. Nejdůležitější je o strom pečovat do pěti let od vysazení, kdy je strom k uhynutí nejnáchylnější.

Obecná pravidla
Každý strom potřebuje vhodnou zálivku, kvalitní ořez, neuhutněnou a prodyšnou půdu. V prvních letech života stromu, je důležitá ochrana před vyvrácením, zvěří a sluncem. Strom je vhodné ukotvit za pomoci 2-3 kůlů, aby se nehýbaly kořínky a strom dobře kořenil. Proti okusu zvěře je účinné drátěné pletivo nebo prstence z umělé hmoty. Chránit kůru před sluncem je možné například vápenným nátěrem apod. Strom pak dokáže lépe regulovat teplotu a hrozí menší riziko popraskání kůry.

Obecně se dá říci, že strom je potřeba zalévat jednou za čas po delší dobu a slabším proudem vody. Zalévání pod tlakem by totiž mohlo zapříčinit vymývání drobných složek půdy nebo obnažení kořenů a následné zasychání. Voda by měla být nejlépe dešťová a odstátá. Příliš studená voda není vhodná.
 
Starší stromy by se nikdy neměly zalévat přímo u kmene ale v oblasti, kde končí koruna stromu. V této lokalitě se totiž nachází kořeny. Kořeny získávají vláhu zhruba v půlmetrové hloubce, proto je potřeba použít dostatek vody. Jak často stromy zalévat a jakým množstvím vody se dočtete na webu Sázíme budoucnost.

Stálezelené listnaté a jehličnaté stromy je možné zalévat i v zimě. Okolo stromu je vhodné umístit mulč (např. spadané listí), který půdu lehce zaizoluje a udrží část vláhy u kořenů. Mulč nikdy nepřikládáme až ke kmeni, ale cca 5 cm od něho, aby nedošlo k pronikání houbových onemocnění do kmenu. Zálivku pak provádíme v období kdy nemrzne.

Plevel v blízkosti stromu je zapotřebí v počátečních letech jeho života odstranit (3 roky), aby stromu neubíral vláhu, je však zapotřebí ho odstranit mechanicky. Při použití chemie by mohlo dojít k poškození kořenů.

Jak na řez
Strom je důležité pravidelně prořezávat, řez však musí být proveden správně, aby se stromu neublížilo a také s ohledem na jeho stáří a potřebu. Tento řez zajistí certifikovaní arboristé. Do stromu se nikdy nezasahuje v době hnízdění. Kdy stromy prořezat záleží na druhu stromu.