I stromy mají své hrdiny

 
17.7.2020

Ohroženým stromům každoročně udělujeme čestný titul Strom hrdina. Nejvíce hrdinských stromů letos přihlásili fanoušci z Jihomoravského kraje. Čestný titul zde získala Dvojice platanů z brněnského vnitrobloku, Jasan z Moravského náměstí a Jerlín japonský z Valtic. Pětici oceněných doplňuje Velký javor z Třebíče a památná Třešeň na Žitné z Karlovarského kraje.

Všechny stromy s titulem Strom hrdina 2020 se příští rok budou moci přihlásit do speciální grantové výzvy vypsané pouze pro finalisty ankety Strom roku a hrdinské stromy. „Cílem výzvy je navrácení prostředků, vybraných při hlasování, přímo do míst, kde finalisté soutěže a hrdinské stromy rostou. Vedle ošetření starých stromů směřují nadační příspěvky také na výsadby nových stromů, což přispěje k adaptaci na změnu klimatu a podpoří zadržování vody, udržení zájmu veřejnosti v regionu o stromy a také o prostředí, v němž žijí,“ uvádí Zuzana Šeptunová, koordinátorka iniciativy Sázíme budoucnost, jejíž součástí anketa Strom roku je.
 
 

Dvojice platanů z vnitrobloku

 

Platany-(2).JPG
Dvojici platanů javorolistých rostoucí v brněnském vnitrobloku prvorepublikových činžovních domů na ulici Lidické navrhl Občanský spolek Sousedé Lužánek, z. s., který se snaží zabránit již povolenému kácení z důvodu budoucí výstavby. Platany připomínají někdejší komponovanou zahradu paláce Brand & Lhuillier. V současné době se tato majestátní dvojice ale místo nad udržovanou zahradou sklání nad betonovým dvorem s parkujícími auty. Platany zde již několik let odolávají bezohlednosti vlastníků pozemku, kteří usilují o jejich pokácení z důvodu stavby polyfunkčního objektu s garážemi zabírajícími celý pozemek. Místní obyvatelé žijí v neustálé obavě o tyto překrásné velikány.
 

Jasan z Moravského náměstí

 

 Jasan.jpg
Další Strom hrdina je jasan úzkolistý rostoucí v parku před Janáčkovým divadlem v Brně. Strom navrhl Jiří Židů, který usiluje o prohlášení stromu za památný. Tento jasan je nepřehlédnutelnou dominantou Moravského náměstí. Po vykácení všech ostatních vzrostlých stromů z důvodu výstavby podzemních garáží před průčelím divadla zůstal zachován jako jediný solitér.
 
 

Velký javor

 

Javor-(1).jpg
Dalším hrdinou je javor klen z Věstoňovic u Třebíče. Památný javor je patrně nejstarším a nejmohutnějším svého druhu u nás. Jeho stáří je odhadováno na 700 let. Strom je již dutý, ale stále žije. V místech, kde byl před 30 lety velký otvor po větvi, je dnes vyřezaný vstup do stromu. Když člověk stojí v jeho nitru a zvedne hlavu, připadá si jako v ohromném komíně. Také zjistí, jak je oproti stromu malinký. Podle pověsti si ho vybrala víla jako svůj domov. „V lese je několik starých a mohutných javorů. Žádný ale není tak starý a mohutný jako tento jejich král. Pevně věřím, že ještě další staletí tu bude!“ dodává navrhovatelka javoru Radka Svobodová.

 

Třešeň na Žitné

 

Tresen.JPG
Památná třešeň ptačí, u níž navrhovatel Lubor Ferenc nezná věk, roste v zaniklé osadě Horní Žitná v Karlovarském kraji. Solitérní strom s nepravidelnou korunou má unikátní tvar, ve výšce asi 2 metry se otáčí až k zemi a pak opět zvedá. Za památný byl vyhlášen v roce 2020 jako strom mimořádně významný pro svůj netradiční tvar a estetickou hodnotu. Třešeň je ve špatném stavu.

 

Jerlín japonský

 

Jerlin-(1).jpeg
Posledním hrdinou je jerlín japonský, který v roce 1910 připutoval do zámecké zahrady ve Valticích ve vagonu. Od té doby je její ozdobou. Svou krásou a dostupností láká k posezení děti i dospělé. Neustálý kontakt s lidmi mu ale škodí. Strom přihlásila Iveta Pešková.

Anketu Strom roku, jejímž cílem je nacházet stromy s nejsilnějším příběhem a pečovat o ně, pořádá Nadace Partnerství již po devatenácté. Anketa je součástí iniciativy Sázíme budoucnost

Newsletter

Chcete mít vždy zprávy čerstvé jako vítr ve větvích, šťavnaté jako právě dozrálá jablíčka a důležité stejně jako stromy pro naši krajinu?

Odebírejte náš newsletter!

Odebírat