Hrušky si brousí zuby na Strom roku. Rozhodne poslední týden

 
5.9.2022

Hlasování o v pořadí 21. Strom roku míří do finále. Úderem nedělní půlnoci se anketa přelila do tajné fáze, kdy zůstaly počty hlasů pro finalisty skryty. S velkým náskokem si průběžné prvenství udržuje nádherný solitér Hrušeň hnilička, která leží jen 25 metrů od bývalé uranové šachty v Drásově na Příbramsku. Další zástupkyně malvic – Sousedská hruška z Kralic nad Oslavou – své souputnici šlape na paty z průběžného druhého místa. Bronz si prozatímně drží nejmladší finalistka soutěže – 86letá Lípa osudu rostoucí na hřbitově v Chvalkovicích na Hané.

Každý z dvanáctky finalistů má ale šanci na vítězství, lidé mohou podpořit své favority prostřednictvím DMS nebo platební brány na www.stromroku.cz. Anketu pořádá Nadace Partnerství, generálním partnerem je minerální voda Ondrášovka.

Výtěžek z hlasování Nadace Partnerství posílá ve formě grantu zpět ke komunitám okolo finálových stromů a Stromů hrdinů. Mohou jej využít na ošetření stromů nebo nové výsadby. 

„Díky grantu od Partnerství mohli již lidé ošetřit gymnaziální Jilm z Vyškova, Jasan z Moravského náměstí v Brně či Lípy v Hřebenech. Každý hlas pro Strom roku tak pomáhá aktivním lidem pečovat o své okolí, což je hlavní myšlenkou naší ankety již přes dvě dekády,“ zdůrazňuje koordinátorka Stromu roku Silvie Zeinerová Sanža z Nadace Partnerství.

Vítězný strom navíc získá poukaz na arboristické ošetření od firmy Prostrom Bohemia a bude reprezentovat Českou republiku v anketě Evropský strom roku, která odstartuje v únoru příštího roku.

Poslední týden hlasování končí 11. září, výsledky se fanoušci stromů dozvědí na slavnostním vyhlášení 21. září od 18.00 hodin v Brně. 

Newsletter

Chcete mít vždy zprávy čerstvé jako vítr ve větvích, šťavnaté jako právě dozrálá jablíčka a důležité stejně jako stromy pro naši krajinu?

Odebírejte náš newsletter!

Odebírat