Chudobínská borovice má našlápnuto na Strom roku. Pořadím zamíchá poslední týden

 
18.9.2019

Průběžné druhé místo atakuje s bezmála 2,5 tisíci podporovateli Žižkův dub z Náměšti nad Oslavou. O třetí místo se průběžně přetahuje Rohanova douglaska z Lomnice nad Popelkou a Zámecký dub ze Žádlovic. 

Od dnešní půlnoci až do konce hlasování 25. září ovšem může být vše jinak. Hlasování se totiž přelévá do tajné fáze, kdy zůstanou počty hlasů pro finalisty skryty až do slavnostního vyhlášení 3. října na brněnské hvězdárně. Každý tak může zamíchat finálovým pořadím.

„Poslední týden tajného hlasování bývá nejnapjatější a nezřídka se stává, že strom přeskočí i několik příček. Prozatím se nám sešlo přes 15 tisíc hlasujících a doufáme, že číslo není konečné. Každý, komu záleží na odkazu stromů, které často tvoří historickou paměť celé komunity i významné krajinné prvky, to právě teď může dát jednoduše najevo a podpořit svého favorita i péči o významné stromy,“ zdůrazňuje koordinátorka ankety Andrea Krůpová z Nadace Partnerství.

Vítězný strom kromě titulu získá poukaz na arboristické ošetření od firmy Prostrom Bohemia a bude reprezentovat Českou republiku v prestižní mezinárodní anketě Evropský strom roku. 

Slavnostní vyhlášení ankety proběhne pod hvězdnou oblohou v digitáriu Hvězdárny a planetária Brno ve čtvrtek 3. října od 18 hodin. Galavečer doprovodí hudební vystoupení brněnské zpěvačky Pejtry Horské, tichá aukce uměleckých děl s tematikou stromů nebo výstava finálových stromů objektivem Marka Olbrzymka. Součástí večera bude i představení iniciativy Sázíme budoucnost.

„Aby mohli obdivovat výjimečné stromy i naši vnuci a jejich vnuci, musíme se dnes zasadit o to, abychom jim nějaké zanechali. Proto Nadace Partnerství spouští výsadbovou iniciativu Sázíme budoucnost, která míří na 10 milionů stromů mimo les. Kdo ví, třeba se mezi nimi najde budoucí Strom roku České republiky,“ uzavírá Krůpová.

I vy můžete sdílet radost vítězů na slavnostním vyhlášení. Rezervujte si své místo.