Zpívající lípa
Vítěz 20. ročníku (2021)
Druh stromu: Lípa velkolistá
Stáří stromu: 700 let v době vítězství
Zobrazit v mapě
Lukásova lípa
Zpívající lípa je obdivuhodný památný strom, jeden z nejmohutnějších u nás. Pověst vypravuje, že na konci 17. století se v její dutině ukryl místní hospodář, který zde přepisoval zakázané knihy a písně a při tom si je prozpěvoval. Znělo to, jako kdyby zpíval přímo sám strom. Pod lípou sedával Alois Jirásek nebo Tereza Nováková a její příběh měl v plánu zhudebnit Bohuslav Martinů.

Děti i rodiče ze Základní a mateřské školy Telecí, občané Telecí i okolní obce žili nominací a hlasováním v anketě Strom roku už od jara. Přihlášení jejich lípy do ankety se pro ně stalo příležitostí k získání zajímavých zkušeností, ale také cestou k vytváření nových přátelství a partnerství s lidmi v okolí i s nejrůznějšími organizacemi.
„Jsme šťastní a vděční, že nás lípa seznámila,“ říká Olga Kosíková, ředitelka místní školy, a dodává: „Aktivní příprava na účast v soutěži byla pro děti velká událost, na kterou si budou pamatovat. A i když se možná jednou rozhodnou odejít do světa z vesnic, kde teď žijí, věříme, že nikdy nezapomenou na své kořeny a vždycky se k nim rády vrátí.“
Lípa k obci neodmyslitelně patří, pod její korunou se konají nejrůznější akce a vyrážejí od ní průvody. Pro děti je také často venkovní „učebnou“ oblíbenou natolik, že se pod ni vydávaly pracovat na zadaných úkolech i v době distanční výuky.
 
I kdyby Zpívající lípa nevyhrála, díky všem aktivitám pořádaných u příležitosti ankety Strom roku mnozí získali mnohem silnější vztah k přírodě, přírodním památkám a především k místu, kde žijí. A to komunita kolem stromu vnímá jako velké vítězství.
 
Děti kreslily, malovaly i psaly nové příběhy lípy, spolu s majiteli lípy vytvořily na jejich statku lipovou expozici. Vznikl nový film o Zpívající lípě od Příběhů přírody, na podporu hlasování byl pod její korunou uspořádán koncert písničkáře Bedřicha Ludvíka. Byli jsme dojati a neskutečně vděční za nadšení, sdílení radosti, naděje a nezištnost s jakou se rodiny i lidé v okolí zapojili – úžasné a velké poznání.
 
Vítězstvím v anketě ale rozhodně aktivity místních neskončily. Na podzim proběhlo v rámci kampaně Celé Česko čte dětem zazněla přímo z dutiny lípy pověst o Zpívající lípě z knihy Zpívající lípa od Miloslava Bureše pro žáky ZŠ a MŠ Telecí a v plánu je další zpívání u lípy, pod lípou či dokonce znovu v její dutině.
 
Lípa rozdává radost nejen v Telecím, ale i na mnoha dalších místech. Jednu z jejích „dcer“ najdete v arboretu potomků významných stromů na pražském Vyšehradě, další dvacítka semenáčků je vysazená nejen v naší vlasti, ale i v zahraničí.
Navrhovatel: Olga Kosíková, Základní škola a Mateřská škola Telecí, skautské středisko Tilia Polička, Ekocentrum Jablíčko, ČSOP Polička, Městská knihovna Polička, Obec Telecí, Czech & Slovak Community and School Bristol
Lokalita: Pardubický kraj, okres Svitavy, obec Telecí, v blízkosti stavení č. p. 102

Tipy na výlety

 
Roušarův statek
 
3,4 km od lípy
 
V obci Telecí je mnoho cenných památek lidové architektury. Proto byla také celá dolní části obce vyhlášena vesnickou památkovou zónou. Unikátem je dochovaný Selský dvorec č. 16, který byl v roce 2014 vyhlášen Národní kulturní památkou.
Katolický kostel
 
665 m od lípy
 
Nejvýznamnější historickou stavební i kulturní památkou v obci je gotický hřbitovní kostel zasvěcený sv. Máří Magdaléně z poloviny 14. století, později barokně upravený. Hřbitov je obehnán kruhovou zdí, jejíž součástí je márnice, barokní brána a mohutná průchozí obranná zvonice z 16. století.
Evangelický kostel
 
1,1 km od lípy
 
Kamenný chrám byl vystavěn v roce 1783 za pouhý měsíc a půl a o 100 let později získal novorenesanční průčelí a věž. Večerní návraty z bohoslužeb do Jimramova prý byly Janu Karafiátovi inspirací pro jeho slavnou knihu Broučci.
MAPA
Ben Skála, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons
Lucký vrch
 
2,4 km od lípy
 
Lucký vrch leží v nadmořské výšce 739 metrů a své si zde naleznou pěší i cyklisté, pro které jsou připraveny turistické stezky. Skýtá naprosto jedinečné podhledy nejen na Ždárské vrchy, při dobré viditelnosti se vašemu zraku odkryjí i Jeseníky, Orlické hory či Krkonoše.

Vítězné stromy

 
Popovský jasan
 
Vítěz 1. ročníku (2002)
 
Karlovarský kraj
Buk u kostela v Jihlavě
 
Vítěz 2. ročníku (2003)
 
kraj Vysočina
Šestikmenná lípa
 
Vítěz 3. ročníku (2004)
 
Pardubický kraj
Pernštejnský tis
 
Vítěz 4. ročníku (2005)
 
Jihomoravský kraj
Lípa na hradě Sádek
 
Vítěz 5. ročníku (2006)
 
kraj Vysočina
Stojanova lípa
 
Vítěz 6. ročníku (2007)
 
Olomoucký kraj
Lípa Jana Gurreho
 
Vítěz 7. ročníku (2008)
 
Jihočeský kraj
Kotelská lípa
 
Vítěz 8. ročníku (2009)
 
Liberecký kraj
Hromův dub
 
Vítěz 9. ročníku (2010)
 
Olomoucký kraj
Alej ve Skaličce
 
Vítěz 10. ročníku (2011)
 
Olomoucký kraj
Lípa z Novodvorské aleje
 
Vítěz 11. ročníku (2012)
 
Jihomoravský kraj
Dub ochránce ve Višňové
 
Vítěz 12. ročníku (2013)
 
Liberecký kraj
Opatovická borovice
 
Vítěz 13. ročníku (2014)
 
Jihomoravský kraj
Tatobitská tisíciletá lípa
 
Vítěz 14. ročníku (2015)
 
Liberecký kraj
Lípa na Lipce
 
Vítěz 15. ročníku (2016)
 
Pardubický kraj
Kvasický ořešák
 
Vítěz 16. ročníku (2017)
 
Zlínský kraj
Zádvorská lepa
 
Vítěz 17. ročníku (2018)
 
Jihomoravský kraj
Chudobínská borovice
 
Vítěz 18. ročníku (2019)
 
kraj Vysočina
Jabloň u Lidmanů
 
Vítěz 19. ročníku (2020)
 
Královéhradecký kraj

Newsletter

Chcete mít vždy zprávy čerstvé jako vítr ve větvích, šťavnaté jako právě dozrálá jablíčka a důležité stejně jako stromy pro naši krajinu?

Odebírejte náš newsletter!

Odebírat