Popovský jasan
Vítěz 1. ročníku (2002)
Druh stromu: Jasan ztepilý
Stáří stromu: 200 let v době vítězství
Zobrazit v mapě
První vítěz ankety
Na svazích Krušných hor v místě bývalé vesnice Popov u Jáchymova se zelená jeden z největších jasanů v republice – Popovský jasan. Rozložité staré stromy zůstaly jedinými pamětníky dob, kdy v polovině minulého století víska zanikla z důvodu vysídlení původního německého obyvatelstva a těžby uranu.

Dnes již pouze podle rozpadlých zbytků staveb poznáme, kde se dříve malebná vesnička rozkládala. Kořeny jasanu už přerůstají přes kamennou zídku základů jednoho z domů. Po dlouhá léta unikal pozornosti v křovinách a kopřivách, až v 90. letech jasan objevil při jedné ze svých průzkumných cest do opuštěných míst Jáchymovska zubař Jaroslav Frouz.

Jasan se nad zbytky domů se vypíná do výšky 31 m. Obvodem kmene je druhým nejsilnějším památným jasanem v Česku. „V roce 2020 měl obvod kmene 724 cm. Od roku 1998, kdy jsem jej měřil poprvé, 'ztloustnul' o 74 cm!“ povídá Jan Michálek, který spolu s kolegy z Muzea Sokolov jasan do prvního ročníku ankety přihlásil.

Do soutěže tehdy nominovali hned tři významné popovské stromy – dvě lípy a jasan. Do finále nakonec postoupil jasan a začalo sbírání podpisů. Veřejnost museli s anketou nejdřív seznámit – na západě republiky byla tehdy ještě úplně neznámá. „Výhodou bylo, že Popovský jasan jsme představili na fotografiích a kresbách na několika výstavách Kouzlo starých stromů v regionu a při přednáškách o významných a památných stromech v Česku,“ popisuje Michálek.

Necelý rok po vítězství byl jasan vyhlášen památným stromem. I dnes, po téměř dvaceti letech od ocenění se jeho větve stále čile pnou nad opuštěnou krajinou.

I když úplně opuštěná už zdaleka není – okolí jasanu hojně navštěvují turisté i místní. K výletu lákají obrovské staré stromy, jako Horní a Dolní popovská lípa, krásná je i památná Popovská bříza a další chráněné stromy rostou v blízké Mariánské. K jasanu vede odbočka turistické značky, nad ním je vyhlídka na čedičovém Pekelském kříži. Veřejnost, která není vždy zasvěcená do bouřlivé poválečné historie Jáchymovska, seznámí s pamětí místa turistické posezení a infotabule u Dolní popovské lípy, která se zároveň stala finalistkou 20. ročníku ankety.

„Pro mne, jako krušnohorského rodáka a přírodovědného pracovníka v regionálním muzeu, byl úspěch Popovského jasanu povzbuzením ve vlastivědné práci na propagaci významných stromů opomíjeného regionu a potvrzením toho, že popularizace takovýchto objektů prostřednictvím neziskových organizací je správný směr,“ říká Jan Michálek.

 
Navrhovatel: Petr Krása a Muzeum Sokolov
Lokalita: Karlovarský kraj, okres Karlovy Vary, obec Popov u Jáchymova, 3 km jižně od Jáchymova

Tipy na výlety

 
Štola č. 1 a Důl Svornost
 
5,5 KM OD JASANU
 
Prohlídka podzemím zavede návštěvníky do Hornického muzea. Je zde umístěna i malá expozice důlní techniky. Štola č. 1 je 260 metrů dlouhá průzkumná štola ležící v oblasti sousedního dolu Svornost.
MAPA
Foto: © CzechTourism – fotobanka
Údolí mlýnků
 
4 KM OD JASANU
 
Na potůčku v údolí mezi Popovem a Jáchymovem klape na 60 mlýnků různých tvarů a velikostí.

PRO DĚTI | POUZE PĚŠÍ
Božídarské rašeliniště
 
10 KM OD JASANU
 
Jen 10 kilometrů od jasanu najdeme nejvýše ležící město v Česku Boží Dar s horským vrchovištěm (přístupné povalovým chodníkem) a z Božího Daru vycházející Ježíškovu cestu oblíbenou dětmi.

Vítězné stromy

 
Buk u kostela v Jihlavě
 
Vítěz 2. ročníku (2003)
 
kraj Vysočina
Šestikmenná lípa
 
Vítěz 3. ročníku (2004)
 
Pardubický kraj
Pernštejnský tis
 
Vítěz 4. ročníku (2005)
 
Jihomoravský kraj
Lípa na hradě Sádek
 
Vítěz 5. ročníku (2006)
 
kraj Vysočina
Stojanova lípa
 
Vítěz 6. ročníku (2007)
 
Olomoucký kraj
Lípa Jana Gurreho
 
Vítěz 7. ročníku (2008)
 
Jihočeský kraj
Kotelská lípa
 
Vítěz 8. ročníku (2009)
 
Liberecký kraj
Hromův dub
 
Vítěz 9. ročníku (2010)
 
Olomoucký kraj
Alej ve Skaličce
 
Vítěz 10. ročníku (2011)
 
Olomoucký kraj
Lípa z Novodvorské aleje
 
Vítěz 11. ročníku (2012)
 
Jihomoravský kraj
Dub ochránce ve Višňové
 
Vítěz 12. ročníku (2013)
 
Liberecký kraj
Opatovická borovice
 
Vítěz 13. ročníku (2014)
 
Jihomoravský kraj
Tatobitská tisíciletá lípa
 
Vítěz 14. ročníku (2015)
 
Liberecký kraj
Lípa na Lipce
 
Vítěz 15. ročníku (2016)
 
Pardubický kraj
Kvasický ořešák
 
Vítěz 16. ročníku (2017)
 
Zlínský kraj
Zádvorská lepa
 
Vítěz 17. ročníku (2018)
 
Jihomoravský kraj
Chudobínská borovice
 
Vítěz 18. ročníku (2019)
 
kraj Vysočina
Jabloň u Lidmanů
 
Vítěz 19. ročníku (2020)
 
Královéhradecký kraj
Zpívající lípa
 
Vítěz 20. ročníku (2021)
 
Pardubický kraj

Newsletter

Chcete mít vždy zprávy čerstvé jako vítr ve větvích, šťavnaté jako právě dozrálá jablíčka a důležité stejně jako stromy pro naši krajinu?

Odebírejte náš newsletter!

Odebírat