Lípa na Lipce
Vítěz 15. ročníku (2016)
Druh stromu: lípa malolistá
Stáří stromu: 800 let v době vítězství
Zobrazit v mapě
Ta, pod níž sedával Žižka i Komenský
Památná lípa se tyčí u cesty směřující od panského sídla na Lipce k místu bývalého hřbitova, které je dnes upravené jako hrobka původních majitelů panství Kustošů. První panské sídlo zde postavili již ve 13. století, a tak lípa stará 800 let vítala na svět mnoho narozených na Lipce a pak je zase vyprovázela při jejich poslední cestě.

Během jejího života si lidé předali řadu pověstí i doložitelných událostí. Je zajímavé, že do ní nikdy neuhodil blesk. Říká se, že pod ní tábořil Jan Žižka, nebo že zde krátkou dobu pobýval Jan Amos Komenský. Dále se traduje, že láska partnerů, kteří se pod lípou pomilují, bude nesmrtelná a přečká veškerá životní úskalí. 

Do Stromu roku přihlásil lípu místní spolek Altus. Vhodného kandidáta k nominaci začali hledat už při lokální anketě Nejkrásnější strom Chrudimska. Osm set let stará lípa nakonec obě nominace proměnila a ve Stromu roku zvítězila s rekordním počtem 55 tisíc hlasů.

„Pro mě osobně to byl velmi intenzivní zážitek, díky kterému jsem poznala zajímavé lidi a jejich příběhy spojené s lípou a obcí Lipka. Myslím, že jsem nebyla sama, že podobné zážitky měli všichni, kteří se do kampaně zapojili,“ říká Naděžda Gutzerová, která se o nominaci stromu zasloužila. S kolegy ze spolku Altus je překvapilo, kde všude žijí lidé, kteří lípu a obec Lipka znají a zažili tam něco hezkého.

Jejich společné snažení přispělo k tomu, že okolí lípy se od roku 2016 velice zlepšilo. Největší zásluhu na tom má i její majitel. Lípa byla vždy cílem individuální turistiky, ale po vítězství v anketě Strom roku se návštěvnost výrazně zvýšila. V dubnu 2017 pod ševelící korunou propukly oslavy vítězství v anketě Strom roku a 3. místa v soutěži Evropský strom roku, k lípě se sjelo několik tisíc lidí z širokého okolí. „Vysoká návštěvnost jasně potvrdila, že lípa je velmi důležitá jak pro místní komunitu, tak i obyvatele Chrudimska,“ myslí si Naděžda Gutzerová.

Lípa je v péči CHKO Železné hory a zatím je v dobré kondici. „Chceme, aby nás lípa přežila, ale víme, že i její život je ohraničený, proto jsme nechali vegetativně namnožit a napěstovat její geneticky shodné následovnice. Ty, až přijde vhodný čas, vysadíme na Lipce,“ vysvětluje Gutzerová.
 
Navrhovatel: členové Altus z. s.
Lokalita: Pardubický kraj, okres Chrudim, obec Horní Bradlo, místní část Lipka, u cesty v blízkosti zámku Lipka

Tipy na výlety

 
Ke Spálavské lípě
 
5 KM OD LÍPY
 
Od Lípy na Lipce vyjdete po žluté turistické značce přes obec Velká Střítež na vrchol Spálavy (663m n. m.), odkud je pěkný výhled na Železné hory. Z vrcholu Spálavy lze dojít do stejnojmenné obce, kde roste mohutná Spálavská lípa.

POUZE PĚŠÍ
MAPA
Foto: Naděžda Gutzerová
Klokočovská lípa a jilm Facír
 
5,5 KM OD LÍPY
 
Přímo ke Klokočovské lípě lze dojet autem, zdatní výletníci však můžou vyrazit i pěšky přímo od lípy na Lipce. Okružní 12 km dlouhá cesta zavede návštěvníky do údolí řeky Chrudimky k osadě Přemilov. Na jejím severním okraji roste mohutný jilm habrolistý, zvaný Facír. Od stromu je vidět v zahradě stará hájovna, v které se scházeli facíři – lesní pomocníci „jdoucí světem“. Dále lesem dojdete až do obce Klokočov ke Klokočovské lípě, která je považována za jeden z nejstarších stromů v ČR.

DOSTUPNÉ AUTEM
MAPA
Foto: Naděžda Gutzerová
Prales Polom
 
2,3 KM OD LÍPY
 
Z Lipky je potřeba se dostat do Horního Bradla a odtud po zelené značce přes Malou Střítež dojít do rezervace Polom. Jedná se o pralesní rezervaci, vyhlášenou v roce 1933 mezi prvními chráněnými územími v tehdejším Československu. Po turistické značce lze dojít až na rozhlednu u osady Zubří.

POUZE PĚŠÍ
MAPA
Foto: Roy na projektu Wikipedie v jazyce čeština, Public domain, prostřednictvím Wikimedia Commons
Kaple Panny Marie v Horním Bradle
 
2 KM OD LÍPY
 
Z Lipky je možné dojet autem, nebo pěšky sejít po žluté turistické značce, která vede téměř ke kapli Panny Marie. Pseudogotickou kapli nechala postavit manželka majitele sklárny v Horní Bradle Růžena Rüklová.

DOSTUPNÉ AUTEM
MAPA
Foto: Naděžda Gutzerová

Vítězné stromy

 
Popovský jasan
 
Vítěz 1. ročníku (2002)
 
Karlovarský kraj
Buk u kostela v Jihlavě
 
Vítěz 2. ročníku (2003)
 
kraj Vysočina
Šestikmenná lípa
 
Vítěz 3. ročníku (2004)
 
Pardubický kraj
Pernštejnský tis
 
Vítěz 4. ročníku (2005)
 
Jihomoravský kraj
Lípa na hradě Sádek
 
Vítěz 5. ročníku (2006)
 
kraj Vysočina
Stojanova lípa
 
Vítěz 6. ročníku (2007)
 
Olomoucký kraj
Lípa Jana Gurreho
 
Vítěz 7. ročníku (2008)
 
Jihočeský kraj
Kotelská lípa
 
Vítěz 8. ročníku (2009)
 
Liberecký kraj
Hromův dub
 
Vítěz 9. ročníku (2010)
 
Olomoucký kraj
Alej ve Skaličce
 
Vítěz 10. ročníku (2011)
 
Olomoucký kraj
Lípa z Novodvorské aleje
 
Vítěz 11. ročníku (2012)
 
Jihomoravský kraj
Dub ochránce ve Višňové
 
Vítěz 12. ročníku (2013)
 
Liberecký kraj
Opatovická borovice
 
Vítěz 13. ročníku (2014)
 
Jihomoravský kraj
Tatobitská tisíciletá lípa
 
Vítěz 14. ročníku (2015)
 
Liberecký kraj
Kvasický ořešák
 
Vítěz 16. ročníku (2017)
 
Zlínský kraj
Zádvorská lepa
 
Vítěz 17. ročníku (2018)
 
Jihomoravský kraj
Chudobínská borovice
 
Vítěz 18. ročníku (2019)
 
kraj Vysočina
Jabloň u Lidmanů
 
Vítěz 19. ročníku (2020)
 
Královéhradecký kraj
Zpívající lípa
 
Vítěz 20. ročníku (2021)
 
Pardubický kraj

Newsletter

Chcete mít vždy zprávy čerstvé jako vítr ve větvích, šťavnaté jako právě dozrálá jablíčka a důležité stejně jako stromy pro naši krajinu?

Odebírejte náš newsletter!

Odebírat