Jabloň u Lidmanů
Vítěz 19. ročníku (2020)
Druh stromu: Jabloň reneta blenheimská
Stáří stromu: 70 let v době vítězství
Zobrazit v mapě
Nejlepší štrúdl
Hospoda U Lidmanů je místem setkávání a společenských událostí. Příběhy lidí zde tiše sleduje jabloň, která v létě poskytuje místním stín a na podzim plody, které pak voní v domácím štrúdlu. Podle pamětníků byly ve 20. letech 20. století na tomto místě vysazeny čtyři jabloně.

Když poslední z nich začala chřadnout, zachráněná větev dala život té, která na místě stojí dodnes, a která jako vůbec první ovocný strom anketu v Česku vyhrála.

„V květnu minulého roku během náročného období zapříčiněného pandemickou situací jsem vyrazila na túru vyvětrat si hlavu a během cesty mě napadlo, že bychom s kolegy z MAS Stolové hory mohli do ankety nominovat ovocný strom. Došla jsem až do Machovské Lhoty k Lidmanovým, kde mi padla do oka právě jabloň,“ vypráví Mirka Soldánová, jak se zrodila cesta Jabloně u Lidmanů za vítězstvím v anketě Strom roku.

Strom roste přímo na zahradě restaurace. Podle zpráv od majitele se po vítězství stromu v anketě zvýšila návštěvnost, více ale ukáže čas – veškeré dění v posledním roce ovlivnila pandemická opatření. Společenské akce místních obyvatel se u jabloně ale konají už odnepaměti.

Letos na jaře se jabloň dočkala ošetření od arboristů, kteří strom podepřeli a korunu prořezali, aby byla zátěž křivého kmenu rozložena rovnoměrněji. „Minulý rok, kdy na podzim zvítězila v celorepublikové anketě, byla obsypaná koženými jablíčky, i když ostatní stromy v našem regionu povětšinou neplodily kvůli jarním mrazíkům. Tak pevně věříme, že jí letošní ošetření prospělo a úroda bude minimálně stejná,“ přeje si Soldánová.

Díky vítězství jabloně si místní začali více uvědomovat význam ovocných stromů a také to, že i vzhledově zdánlivě obyčejný strom může mít pro místní komunitu velký symbolický význam.

 
Navrhovatel: MIRKA SOLDÁNOVÁ, MAS STOLOVÉ HORY, Z. S., POLICE NAD METUJÍ, MĚSTYS MACHOV, ZŠ A MŠ MACHOV, ČESKÝ SVAZ ZAHRÁDKÁŘŮ - MACHOV, RESTAURACE A UBYTOVÁNÍ U LIDMANŮ A KLADSKÉ POMEZÍ, O. P. S.
Lokalita: Královéhradecký kraj, okres Náchod, obec Machov, U Lidmanů

Tipy na výlety

 
Broumovské stěny
 
4 KM OD JABLONĚ
 
Hřeben Broumovských stěn protkaný sítí turistických značek se táhne od Honského Špičáků krajinou Kladského pomezí a navazuje na polský národní park Góry Stołowe. Od jabloně je to nejblíže k vyhlídce na Božanovském Špičáku. Výlet zhruba na 3 hodiny.

POUZE PĚŠÍ
MAPA
Foto: Ladislav Renner, CzechTourism
Slavenské hřiby
 
7,5 KM OD JABLONĚ
 
Skalní útvary označované jako kamenné nebo skalní hřiby vznikly v důsledku erozního působení na různé vrstvy pískovce s různou odolností vůči vnějším podmínkám. Na měkčí noze tedy vyrůstá pevnější klobouk. Z blízkého parkoviště vede krátká nenáročná trasa.

POUZE PĚŠÍ
MAPA
Foto: Přemysl Otakar, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons
Kostel sv. Prokopa v Bezděkově nad Metují
 
9,5 KM OD JABLONĚ
 
Jeden z kostelů patřící do skupiny broumovských kostelů, nejkrásnější a nejucelenější barokní památka na Policku. Kostel je osmiboký, centrální s mělkými bočními kaplemi.

DOSTUPNÉ AUTEM
MAPA
Foto: Filip Krejdl, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons
Skokanské můstky v Machově
 
2 KM OD JABLONĚ
 
V současné době lze v Machově využít 6 skokanských můstků. Machovský největší můstek, K-64 m (areál Hůrka II), je bohužel ve špatném stavu a jeho skokanské využití je v současné době nemožné. Před třemi lety však nadšenci z Borského klubu lyžařů obnovili provoz na skokanském můstku K40.

DOSTUPNÉ AUTEM
MAPA
Foto: Městys Machov

Vítězné stromy

 
Popovský jasan
 
Vítěz 1. ročníku (2002)
 
Karlovarský kraj
Buk u kostela v Jihlavě
 
Vítěz 2. ročníku (2003)
 
kraj Vysočina
Šestikmenná lípa
 
Vítěz 3. ročníku (2004)
 
Pardubický kraj
Pernštejnský tis
 
Vítěz 4. ročníku (2005)
 
Jihomoravský kraj
Lípa na hradě Sádek
 
Vítěz 5. ročníku (2006)
 
kraj Vysočina
Stojanova lípa
 
Vítěz 6. ročníku (2007)
 
Olomoucký kraj
Lípa Jana Gurreho
 
Vítěz 7. ročníku (2008)
 
Jihočeský kraj
Kotelská lípa
 
Vítěz 8. ročníku (2009)
 
Liberecký kraj
Hromův dub
 
Vítěz 9. ročníku (2010)
 
Olomoucký kraj
Alej ve Skaličce
 
Vítěz 10. ročníku (2011)
 
Olomoucký kraj
Lípa z Novodvorské aleje
 
Vítěz 11. ročníku (2012)
 
Jihomoravský kraj
Dub ochránce ve Višňové
 
Vítěz 12. ročníku (2013)
 
Liberecký kraj
Opatovická borovice
 
Vítěz 13. ročníku (2014)
 
Jihomoravský kraj
Tatobitská tisíciletá lípa
 
Vítěz 14. ročníku (2015)
 
Liberecký kraj
Lípa na Lipce
 
Vítěz 15. ročníku (2016)
 
Pardubický kraj
Kvasický ořešák
 
Vítěz 16. ročníku (2017)
 
Zlínský kraj
Zádvorská lepa
 
Vítěz 17. ročníku (2018)
 
Jihomoravský kraj
Chudobínská borovice
 
Vítěz 18. ročníku (2019)
 
kraj Vysočina
Zpívající lípa
 
Vítěz 20. ročníku (2021)
 
Pardubický kraj

Newsletter

Chcete mít vždy zprávy čerstvé jako vítr ve větvích, šťavnaté jako právě dozrálá jablíčka a důležité stejně jako stromy pro naši krajinu?

Odebírejte náš newsletter!

Odebírat