Chudobínská borovice
Vítěz 18. ročníku (2019)
Druh stromu: BOROVICE LESNÍ
Stáří stromu: 250 let v době vítězství
Zobrazit v mapě
Královna zatopeného údolí
Nad zčeřenými vodami Vírské přehrady se tyčí osamělý strom, poslední pozůstatek zatopené obce, Chudobínská borovice, která se díky vítězství v anketě Evropský strom roku stala nejznámějším stromem v Česku.

Návrh na přihlášení Chudobínské borovice do ankety Strom roku iniciovala skupinka pamětníků zatopené obce Chudobín s podporou okolních obcí. Borovici místní lidé už dlouhá léta vnímají jako živý památník zaniklé obce Chudobín, navíc je dominantním prvkem v krásné krajině přehradního jezera.

Vítězství Chudobínské borovice v obou anketách spustilo ohromnou vlnu zájmu. Díky oběma oceněním se zvýšila návštěvnost nejen přehrady, ale i okolních obcí. Výhru – bezplatné arboristické ošetření – věnovali druhému stromu v pořadí, Žižkovu dubu v Náměšti nad Oslavou.

Na rozdíl od okolních lesů, které na Vysočině zdevastoval kůrovec, se osamocené borovici daří dobře. O strom se stará Povodí Moravy. „K borovici vlastně není možný přístup, a i to je důvod, že se o její budoucnost snad nemusíme bát,“ doufá starosta blízké obce Vír Ladislav Stalmach. Pozemek, na němž se strom nachází, totiž leží v nejpřísnějším pásmu hygienické ochrany vodárenské nádrže.

Ne všichni to však respektují. Někteří neukáznění turisté nejenže vstupují na zakázaný levý břeh přímo k borovici, aby si pořídili co nejlepší fotku, ale dokonce trhají ze stromu šišky.

Milan Peňáz, který nominaci borovice inicioval, si úspěchů stromu velmi cení. „Většina místních obyvatel projevila radost a hrdost, že se Chudobínská borovice stala Stromem roku 2019 a poté i Evropským stromem roku 2020.“

„Děkujeme Nadaci Partnerství za myšlenku a organizaci celé ankety a doporučujeme všem, aby se rozhlíželi kolem sebe a všímali si krásných stromů ve svém okolí,“ uzavírá Ladislav Stalmach.


 
Navrhovatel: MILAN PEŇÁZ S PODPOROU OBCÍ VÍR A DALEČÍN, MĚSTA BYSTŘICE NAD PERNŠTEJNEM A MÍSTNÍCH SPOLKŮ LOKALITA: SKALNATÝ OSTROH NA LEVÉM BŘEHU VÍRSKÉ PŘEHRADY V PROSTORU ZATOPENÉ OBCE CHUDOBÍN,, K.Ú. DALEČÍN,, ŽĎÁR NAD SÁZAVOU,, VYSOČINA
Lokalita: kraj Vysočina, okres Žďár nad Sázavou, Chudobín, k.ú. Dalečín, skalnatý ostroh na levém břehu Vírské přehrady v prostoru zatopené obce

Tipy na výlety

 
Vírské ferraty
 
4,3 OD VÝHLEDU NA BOROVICI
 
Kousek od hráze Vírské přehrady najdeme první ferratu – Jezerní stěnu. Obtížnost B–C. Stejně náročná je i Ledová stěna. Nejobtížnější vírská ferrata je Horní vyhlídka, která skýtá pěkný výhled vodní nádrž Vír. Obtížnost C–D. Nutné je lezecké vybavení.
MAPA
Foto: Archiv obce Vír
Vírský mlýnek
 
6 KM OD VÝHLEDU NA BOROVICI
 
Replika původního mlýnku od Vincence Navrátila, který vznikal průběžně a tvořilo ho až 70 pohybujících se postaviček. Po smrti jeho autora byl přemístěn k jeho dědici do Horáckého muzea v Novém Městě na Moravě. Dnešní mlýnek se skládá přibližně z 20 pohyblivých postaviček.

DOSTUPNÉ AUTEM
MAPA
Foto: Archiv obce Vír
Historické usedlosti Vír
 
6,2 KM OD VÝHLEDU NA BOROVICI
 
Ve Víru se nachází několik dochovaných selských stavení starých až 150 let, které stojí za zhlédnutí.

DOSTUPNÉ AUTEM
MAPA
Foto: Archiv obce Vír
Vagón bowling
 
5 KM OD VÝHLEDU NA BOROVICI
 
Ve Víru je přistaven bowlingový vagón, do kterého může každý kolemjdoucí nastoupit a zapojit se do hry. Tak jako na Českých drahách se ani na našich drahách nekouří a o občerstvení se stará posádka jídelního vozu. Místenky je vhodné si předem rezervovat a o době příjezdu se můžete informovat v jízdním řádu.
MAPA
Foto: http://www.vagonbowling.cz/

Vítězné stromy

 
Popovský jasan
 
Vítěz 1. ročníku (2002)
 
Karlovarský kraj
Buk u kostela v Jihlavě
 
Vítěz 2. ročníku (2003)
 
kraj Vysočina
Šestikmenná lípa
 
Vítěz 3. ročníku (2004)
 
Pardubický kraj
Pernštejnský tis
 
Vítěz 4. ročníku (2005)
 
Jihomoravský kraj
Lípa na hradě Sádek
 
Vítěz 5. ročníku (2006)
 
kraj Vysočina
Stojanova lípa
 
Vítěz 6. ročníku (2007)
 
Olomoucký kraj
Lípa Jana Gurreho
 
Vítěz 7. ročníku (2008)
 
Jihočeský kraj
Kotelská lípa
 
Vítěz 8. ročníku (2009)
 
Liberecký kraj
Hromův dub
 
Vítěz 9. ročníku (2010)
 
Olomoucký kraj
Alej ve Skaličce
 
Vítěz 10. ročníku (2011)
 
Olomoucký kraj
Lípa z Novodvorské aleje
 
Vítěz 11. ročníku (2012)
 
Jihomoravský kraj
Dub ochránce ve Višňové
 
Vítěz 12. ročníku (2013)
 
Liberecký kraj
Opatovická borovice
 
Vítěz 13. ročníku (2014)
 
Jihomoravský kraj
Tatobitská tisíciletá lípa
 
Vítěz 14. ročníku (2015)
 
Liberecký kraj
Lípa na Lipce
 
Vítěz 15. ročníku (2016)
 
Pardubický kraj
Kvasický ořešák
 
Vítěz 16. ročníku (2017)
 
Zlínský kraj
Zádvorská lepa
 
Vítěz 17. ročníku (2018)
 
Jihomoravský kraj
Jabloň u Lidmanů
 
Vítěz 19. ročníku (2020)
 
Královéhradecký kraj
Zpívající lípa
 
Vítěz 20. ročníku (2021)
 
Pardubický kraj

Newsletter

Chcete mít vždy zprávy čerstvé jako vítr ve větvích, šťavnaté jako právě dozrálá jablíčka a důležité stejně jako stromy pro naši krajinu?

Odebírejte náš newsletter!

Odebírat