Buk u kostela v Jihlavě
Vítěz 2. ročníku (2003)
Druh stromu: buk lesní červenolistý
Stáří stromu: 110 let v době vítězství
Zobrazit v mapě
Karmínový solitér
U kostela v Jihlavě se už přes sto let tyčí památný buk. Přímo v centru města poskytuje kolemjdoucím stín a udivuje zvláštními temně karmínovými listy.

Anonymním městským stromem by zůstal bez iniciativy studentů Gymnázia Jihlava, kteří se v roce 2003 nadchli pro anketu Strom roku a červenolistý buk do ní přihlásili. Pod vedením učitelky Martiny Rychetské se jim podařilo sesbírat rekordní počet hlasů od Jihlavanů v ulicích. „Krásná doba!“ vzpomíná Rychetská.

Už průběh sbírání hlasů a volba taktiky jejich odeslání na poslední chvíli studenty neskutečně bavila a vytvářela společného ducha s cílem vyhrát. Z projevu radostí z výhry tehdy málem „spadla“ škola. Studenti si užili i slavnostní usazení pamětního kamene, který gymnázium domluvilo s magistrátem. Třešničku tvořil průvod městem za zvuku historických bubnů.
 
„Mně osobně dodnes zůstává cílený pohled na solitérní stromy v krajině, kdekoli kudy cestuji, a říkám si: Hele, nebyl by tohle další nominant do Strom roku? Věřím, že mnohým studentům zůstal podobný pocit,“ vypráví Rychetská. „Jde o prima anketu, která nevtíravě upozorňuje na krásy stromů, které mnohdy přehlížíme.“

Ocenění buku nezůstalo jen jednorázovou akcí, ale motivovalo k dalšímu zájmu o stromy v Jihlavě. Studenti se rozhodli, že peníze z výhry ankety využijí na nákup dvou stromů, které si vysadí před vstupem do budovy gymnázia. Vybrali si javor dlanitolistý a cedr atlaský.

Javor bohužel opakovaně někdo ukradl, cedr však zůstal a krásně roste. V návaznosti na tuto výsadbu cedru se pak na místě před gymnáziem a Střední průmyslovou školou uskutečnila v roce 2010 soutěž zahradnických škol Lipová ratolest. V průběhu tří dnů deset čtyřčlenných družstev z deseti středních zahradnických škol vytvořilo krásný kus veřejné zeleně.

„Bylo úžasné vnímat, jak je jejich vrstevníci z obou sousedních škol při práci pozorují a jak jim fandí. Díky tomu, že mohli vidět, kolik práce je vloženo do úpravy takového prostoru, si myslím, že si toho pak i mnohem víc začali vážit,“ popisuje Katarina Ruschková z odboru životního prostředí Jihlavy.

Dnes, po bezmála osmnácti letech od ocenění, působí na první pohled statný buk pořád stejně. Už se na něm ale začínají projevovat znaky stárnutí a jistě mu neprospěly ani tři velmi suché roky 2017–2019. Na městské poměry sice roste na velké zelené ploše, ve spodních vrstvách je však nejspíše navážka, a jelikož je celé podzemí Jihlavy protkáno chodbami, strom zřejmě dlouhodobě strádá nedostatkem vody. 

V těsné blízkosti kostela původně rostlo stromů víc, zůstal zde však už jen tento jeden jediný. „Možná proto, že krásou vynikal nad ostatními, nebo proto, že rostl pro radost obyvatel naproti stojící fary. Proč tady zůstal právě tento buk, to už dnes nezjistíme, ale jisté je, že se stal významnou, známou a Jihlavany i návštěvníky oblíbenou atrakcí a místem, kolem nějž vede řada procházek,“ dodává Ruschková. 
Navrhovatel: studenti Gymnázia Jihlava
Lokalita: kraj Vysočina, okres Jihlava, město Jihlava, u kostela sv. Jakuba v Jihlavě

Tipy na výlety

 
Kostel svatého Jakuba Většího
 
PŘÍMO U BUKU
 
Kostel, u kterého buk roste, je největším jihlavským kostelem. Byl vysvěcený roku 1257 a uchovává ve svém interiéru několik jedinečných artefaktů. Součástí kostela je barokní kaple Bolestné Panny Marie s jednou z nejstarších soch Piety ve střední Evropě, která pochází z doby kolem roku 1340. V letošním roce byl zpřístupněn také ochoz věže kostela, odkud je krásný výhled na město. Kostel je bez problémů přístupný. Na věž a do krovu vede příkré schodiště.

BEZBARIÉROVÉ
MAPA
Foto: Suchac.fa.da2, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons
Brána Matky Boží
 
600 M OD BUKU
 
Krásný pohled na historické město i do jeho okolí je z poslední dochované z původních pěti bran, které byly součástí opevnění města Jihlavy. Na Bránu musí návštěvníci po schodech, parkán je však z velké části sjízdný i pro vozíčkáře a maminky s kočárky.

BEZBARIÉROVÉ POUZE Z ČÁSTI
MAPA
Foto: Archiv Magistrátu města Jihlavy
Lesopark Heulos
 
300 M OD BUKU
 
Ve východní části pod hradebním parkánem se rozkládá lesopark Malý Heulos, který spolu se sousedním Velkým Heulosem, usazeným na druhém břehu řeky Jihlávky, tvoří nejen hluboce zaříznuté údolí, ale i zelené srdce města.

BEZBARIÉROVÉ
MAPA
Foto: Archiv Magistrátu města Jihlavy
Zoologická zahrada
 
500 M OD BUKU
 
Návštěvníci v jihlavské zoo, která je rozdělena do pěti kontinentů, najdou poučení i zábavu.

PRO DĚTI | BEZBARIÉROVÉ
MAPA
Foto: Archiv Magistrátu města Jihlavy

Vítězné stromy

 
Popovský jasan
 
Vítěz 1. ročníku (2002)
 
Karlovarský kraj
Šestikmenná lípa
 
Vítěz 3. ročníku (2004)
 
Pardubický kraj
Pernštejnský tis
 
Vítěz 4. ročníku (2005)
 
Jihomoravský kraj
Lípa na hradě Sádek
 
Vítěz 5. ročníku (2006)
 
kraj Vysočina
Stojanova lípa
 
Vítěz 6. ročníku (2007)
 
Olomoucký kraj
Lípa Jana Gurreho
 
Vítěz 7. ročníku (2008)
 
Jihočeský kraj
Kotelská lípa
 
Vítěz 8. ročníku (2009)
 
Liberecký kraj
Hromův dub
 
Vítěz 9. ročníku (2010)
 
Olomoucký kraj
Alej ve Skaličce
 
Vítěz 10. ročníku (2011)
 
Olomoucký kraj
Lípa z Novodvorské aleje
 
Vítěz 11. ročníku (2012)
 
Jihomoravský kraj
Dub ochránce ve Višňové
 
Vítěz 12. ročníku (2013)
 
Liberecký kraj
Opatovická borovice
 
Vítěz 13. ročníku (2014)
 
Jihomoravský kraj
Tatobitská tisíciletá lípa
 
Vítěz 14. ročníku (2015)
 
Liberecký kraj
Lípa na Lipce
 
Vítěz 15. ročníku (2016)
 
Pardubický kraj
Kvasický ořešák
 
Vítěz 16. ročníku (2017)
 
Zlínský kraj
Zádvorská lepa
 
Vítěz 17. ročníku (2018)
 
Jihomoravský kraj
Chudobínská borovice
 
Vítěz 18. ročníku (2019)
 
kraj Vysočina
Jabloň u Lidmanů
 
Vítěz 19. ročníku (2020)
 
Královéhradecký kraj
Zpívající lípa
 
Vítěz 20. ročníku (2021)
 
Pardubický kraj

Newsletter

Chcete mít vždy zprávy čerstvé jako vítr ve větvích, šťavnaté jako právě dozrálá jablíčka a důležité stejně jako stromy pro naši krajinu?

Odebírejte náš newsletter!

Odebírat