O anketě

 
 

Základní informace

 

Anketou Strom roku chceme podpořit aktivní lidi v péči o stromy v jejich okolí. Zároveň chceme letošní speciální edicí Stromy svobody veřejnosti představit zajímavé stromy s příběhy, které se váží k historii naší republiky a symbolizují její nezávislost a demokratické hodnoty, na kterých vznikla.

Celostátní anketu Strom roku pořádáme od roku 2002. Od té doby jsme obdrželi už celkem 1 322 návrhů stromů a do finále postoupilo 192 stromů. Do zpoplatněného hlasování se zapojilo více než 663 tisíc lidí a výtěžek putující na výsadbu a ochranu stromů přesáhl 2,5 milionu korun.

 

Jak anketa probíhá?

 

Anketa začíná s příchodem jara - 21. března. Až do 30. dubna přijímáme návrhy stromů, ze kterých odborná porota vybírá 12 finalistů. Od 15. června až do 25. září se rozhoduje o vítězi a navrhovatelé stromů sbírají pro finalisty podpisy na zpoplatněné hlasovací archy. Další možností, jak stromy podpořit, je zaslání DMS. Peníze získané anketou směřují zpět k finálovým stromům a navrhovatelé za ně mohou stromy ošetřit, vysadit nové nebo pro ně vytvořit informační materiály.

Vyhlášení výsledků se koná 11. října 2018. Vítězný Strom roku vyhrává poukaz na arboristické ošetření od firmy Prostrom Bohemia a postupuje do mezinárodní soutěže Evropský strom roku.

 

Stromy svobody

 

V roce 1918, krátce po vzniku Československa, obce obdržely výzvu, aby u příležitosti nově nabyté svobody slavnostně vysadily Stromy svobody. Ze záznamů v kronikách je patrné, že se do výsadby zapojili starostové, žáci s učiteli, členové Sokola i jiných spolků a další obyvatelé. Stromy i místo výsadby bylo většinou ozdobené praporky a vlajkami, nechyběly ani kroje, zpěv hymny a ukládání pamětních listů ke kořenům. Stromy svobody se sázely i v pozdějších letech (například 1928, 1945 či 1968), když si lidé opět chtěli připomenout a oslavit význam svobody a demokracie. Letos si chceme význam těchto stromů připomenout i prostřednictvím ankety Strom roku. Více o Stromech svobody najdete na www.stromysvobody.cz.

 

Putovní výstava fotografií Za současností a historií Stromů svobody

 

Od roku 2006 vytváříme ke každému ročníku ankety výstavu velkoformátových fotografií finálových stromů, kterou bezplatně půjčujeme organizacím po celé republice (hrady, zoo, informační centra, městské úřady, knihovny, galerie, muzea atd.).

Chcete u vás fotky stromů vystavit? Informujte se o možnostech zapůjčení výstavy u Andrei Krůpové. Na náhledy jednotlivých výstav se můžete podívat zde.

 

Evropský strom roku

 

Myšlenku ankety Strom roku úspěšně přenášíme do dalších evropských zemí. Vítězové národních kol pak každým rokem mezi sebou soutěží v internetovém hlasování Evropský strom roku. Více informací na www.treeoftheyear.org.