Lípa z Lipky získala v evropské soutěži bronzovou příčku


Po celý únor probíhalo internetové hlasování o Evropský strom roku 2017, v němž soutěžilo šestnáct nejzajímavějších stromů Evropy. Lípa z Lipky na Chrudimsku, která jako vítězný Strom roku zastupovala Českou republiku, skončila s téměř 15 tisíci hlasy na skvělém třetím místě. Gratulujeme!

Díky účasti v evropském kole jsme se dověděli další zajímavý střípek z minulosti lípy. Jedna chrudimská rodačka se s námi podělila o příběh své praprababičky, která pracovala v zámecké kuchyni, ze služby si přinesla nemanželského syna a už se nikdy nevdala. Teď vždy když tato prapravnučka k lípě zamíří, odpočívá pod ní a myslí na své předky. Jak to měla zakladatelka rodu těžké, jestli pod lípou také sedávala ...

Vítězem sedmého ročníku evropské ankety se stal s více než 17 tisíci hlasy Dub Josef z polské obce Wiśniowa. Rodinu Mycielských kdysi tak okouzlila krása místa, kde roste, že si zde koupila panské sídlo. Zámek se stal kulturním a vzdělanostním centrem celého regionu. Nejen díky svému vzhledu si dub vysloužil vyobrazení na polské bankovce sta zlotých. Během druhé světové války se dub stal útočištěm šestičlenné židovské rodiny, která se zde tři měsíce skrývala před nacisty.

Pořadatelé evropské soutěže z Environmental Partnership Association dnes v Evropském parlamentu odtajnili výsledky hlasování. Putovní cenu od dřevosochaře Martina Patřičného zástupcům dubu z Polska předal ředitel Nadace Partnerství Miroslav Kundrata a europoslanec RNDr. Pavel Poc, který akci v parlamentu hostil. 
 
Nadace Partnerství

Nadace Partnerství pomáhá lidem pečovat o životní prostředí. Poskytuje jim k tomu granty, odborné služby i inspiraci ze zahraničí. Podporuje zapojování veřejnosti do výsadeb stromů, vytváření kvalitních veřejných prostranství, zklidňování dopravy i šetrné turistiky a cyklistiky. Sídlí v Brně ve svém vzdělávacím centru Otevřená zahrada.

www.nadacepartnerstvi.cz